Higiena intymna w czasie okresu

Higiena intymna w czasie okresu

Jak zadbać o intymną higienę podczas okresu? Odpowiedź na takie pytanie pozwoli na zachowanie świeżości i doskonałego samopoczucia podczas menstruacji. Środki do intymnej higieny winny zawierać w składzie wyłącznie naturalne składniki, przede wszystkim kwas mlekowy pomocny w utrzymaniu odpowiedniego pH i będący wsparciem dla procesów fizjologicznych. Menstruacja jest dla kobiet szczególnym czasem. Wówczas brakuje im siły, czują się zmęczone i osowiałe. Problem może stanowi utrzymanie świeżości i higieny – wiele pań w czasie menstruacji uskarża się na dużą potliwość, niemniej jednak zdecydowanie największe wyzwanie stanowi odpowiednia higiena w miejscach intymnych. Jak o siebie zadbać we wspomnianym czasie?

Środki do higieny intymnej

Zachowanie właściwej higieny intymnej w czasie okresu jest niezwykle istotne – dzięki temu nie dopuszczamy do rozwijania się bakterii. Przede wszystkim w pierwszych dniach menstruacji, kiedy krwawienie jest bardzo obfite, należy mieć na uwadze konieczność częstego podmywania się (nawet kilka razy w ciągu dnia, przede wszystkim w czasie dużych upałów – a przynajmniej rano i na wieczór). Płyny do higieny intymnej stosowane w czasie okresu nie powinny podrażniać i optymalnie zawierać także kwas mlekowy, który wspomaga naturalne mechanizmy obronne w walce z podrażnieniami zewnętrznymi. Tego rodzaju środki odświeżają i myją, dzięki czemu kobiety mogą czuć się bardzo komfortowo nawet podczas menstruacji.

Możemy także sięgać po łagodne żele do intymnej higieny, na przykład wzbogacone ekstraktem z aloesu o właściwościach nawilżających, który dodatkowo regeneruje i łagodzi podrażnienia. Warto, aby w składzie znalazł się także rumianek, który wykazuje działanie antybakteryjne i regenerujące. Alternatywę dla żelu i płynu do higieny intymnej stanowi pianka. Istotne jest to, żeby zawierała ona także kwas mlekowy i inne składniki o właściwościach kojących.

Będąc poza domem, w czasie menstruacji warto będzie mieć przy sobie chusteczki służące do higieny intymnej – odświeżają zewnętrzne okolice intymne, a także wspomagają utrzymanie naturalnego pH.

Celem podmywania się nie zaleca się mydła – naturalne pH pochwy mieści się między 3,8 a 4,5, w. czasie kiedy mydło posiada zasadowy odczyn i pH na poziomie 8,5. Z uwagi na to, trzeba znaleźć takie płyny i żele do higieny intymnej, które nie mają go w swoim składzie.

O tym także należy pamiętać

W czasie menstruacji trzeba często zmieniać tampony i podpaski – przynajmniej co kilka godzin, a w wypadku obfitych krwawień, tym bardziej latem może się łatwo okazać, iż konieczna będzie ich zmiana nawet po upływie jednej godziny. Zaniedbywanie takiego aspektu może przyczyniać się do zespołu toksycznego wstrząsu, czyli ostrego zatrucia wywoływanego przez toksynę wytwarzaną przez złocistego gronkowca. Higieniczne artykuły, które przeznaczone są na czas menstruacji nie mogą być perfumowane.

Podczas każdorazowej wymiany tamponów i najlepiej także podpasek trzeba myć ręce. Warto będzie przetestować co najmniej kilka różnych produktów, żeby móc wybrać ten najlepszy dla siebie; wybrane podpaski, mogą wywołać podrażnienia w okolicach intymnych. Rozmiary tamponów i podpasek powinny zostać dobrane według obfitości krwawienia. Nocą nie istnieje konieczność ich wymiany, chyba iż okres jest bardzo obfity. Niektórzy uważają, iż na nic lepiej zakładać podpaski, nie zaś tampony, żeby krew mogła swobodnie wypływać. W sprzedaży dostępne są także kubeczki menstruacyjne wielorazowego użytku, które nie wchłaniają menstruacyjnej krwi, tylko gromadzą ją w swoim wnętrzu.

Podczas okresu lepiej będzie zrezygnować całkowicie z brania kąpieli w wannie, tym bardziej tych gorących (wysoka temperatura może bowiem nasilać krwawienie). Najlepszą opcją będzie branie pryszniców, ale także niezbyt gorących. Woda winna mieć umiarkowaną temperaturę. W czasie menstruacji najlepiej jest nosić bieliznę wykonaną z w pełni naturalnych surowców (najlepiej tych bawełnianych) i przewiewne, nie uciskające ubrania. Zalecanymi modelami majtek, są bokserki, jak i figi. Podczas okresu nie powinno się zakładać stringów, nawet jeżeli stosuje się tampony zamiast podpasek. Bielizna, tak samo jak reszta garderoby, nie powinna być nazbyt obcisła.

 

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *