Zaburzenia seksualne- czym są, przyczyny, rodzaje.

Zaburzenia seksualne- czym są, przyczyny, rodzaje.

Nie da się jednoznacznie ocenić, co w sferze seksualnej jest normą, a co zaburzeniem. Wiele zależy od danej kultury. W niektórych kulturach zaburzeniem jest masturbacja, seks przedmałżeński czy homoseksualizm, natomiast w innych są to zjawiska całkowicie normalne. Społeczeństwo staje się coraz bardziej otwarte i tolerancyjne dla różnych zachowań, jeśli chodzi o akty seksualne. Współcześnie wiele znanych kiedyś zaburzeń zmieniło miano na „preferencje” seksualne i są one tolerowane przez społeczeństwo.

Czym są zaburzenia seksualne?

Zaburzenia seksualne są określane jako stany patologiczne obejmujące sferę życia seksualnego. Specjaliści mają odmienne zdania co do tego, co jest normą, a jakie zachowania wykraczają poza nią. Wszystko zależy od danej kultury i środowiska. Zaburzenia seksualne można podzielić na: zaburzenia tożsamości płciowej (a więc poczucie mentalnie odmiennej płci, od tej fizycznej), zaburzenia preferencji seksualnych (obiekty, sytuacje czy praktyki będące źródłem zainteresowania i pozwalające na stworzenie więzi z drugim człowiekiem), dysfunkcje seksualne (zaburzenia o podłożu fizjologicznym).

Jakie są przyczyny zaburzeń seksualnych?

Przyczyn może być wiele, a dzieli się je na 3 główne grupy.

1. Czynniki biologiczne: choroby (nadciśnienie tętnicze, udar mózgu, cukrzyca itp.), uzależnienia (przyjmowanie narkotyków, palenie tytoniu, picie alkoholu).

2. Czynniki psychiczne: czynniki rozwojowe (nieudane małżeństwo rodziców, traumatyczne przeżycia na tle seksualnym w dzieciństwie), czynniki partnerskie (spór o dominację, brak akceptacji ze strony drugiej połówki), czynniki osobowościowe (kompleksy, zaburzenia identyfikacji płci, niedojrzałość emocjonalna).

3. Czynniki społeczno-kulturowe: nieprawidłowy obraz seksualności ukazywany w mediach, ograniczenia wynikające z religii, stereotypowe traktowanie seksualności oraz funkcji seksualnych.

Jakie są rodzaje zaburzeń?

Hipolibidemia, a więc oziębłość seksualna. Opiera się ona na całkowitym braku chęci kontaktów seksualnych z partnerem. Zazwyczaj dotyka ona kobiet, jednak zdarzają się również oziębli seksualne mężczyźni. Osoba zmagająca się z hipolibidemią nie odczuwa podniecenia, pożądania, niekiedy godzi się na stosunek płciowy, jedynie ze względu na potrzeby partnera. Nie interesuje jej seks, nie posiada również zbyt rozbudowanej fantazji erotycznej. Do przyczyn takiego zjawiska można zaliczyć: nieprawidłowe relacje z partnerem, znudzenie seksem, monotonia w związku, zaburzenia hormonalne, przemęczenie, choroby metaboliczne, choroby naczyniowe, choroby psychiczne. Co ważne, zaburzenie to można leczyć, specjaliści stosują pewne metody biologiczne, a więc preparaty mające na celu podnieść poziom libido. Ponadto wykorzystuje się różnego rodzaju afrodyzjaki. Paniom podaje się hormony, czyli estrogen, natomiast panom testosteron.

Zaburzenia wzwodu, czyli impotencja trwała albo czasowa, przez którą mężczyzna nie może uzyskać pełnej erekcji niezbędnej do odbycia stosunku płciowego. Impotencja może mieć różny poziom zaawansowania i pogarsza się wraz z wiekiem mężczyzny. Erekcja występuje jedynie przy prawidłowym procesie, który angażuje wiele reakcji chemicznych, jeśli dojdzie do ich zakłócenia, wówczas wzwód nie nastąpi, albo mężczyzna nie będzie mógł w stanie go utrzymać przez odpowiedni czas. W leczenie impotencji stosuje się leki na potencję, pewne ćwiczenia i psychoterapię. Przydatna okazuje się również zmiana diety i trybu życia.

Pochwica, a więc przypadłość, z którą zmagają się kobiety. Podczas niej dochodzi do skurczu mięśni do tego stopnia, iż penetracja pochwy staje się niemożliwa. Do pochwicy doprowadzają pewne czynniki psychiczne i somatyczne (traumy seksualne, nadwrażliwość nerwowa, niedojrzałość psychiczna, lęki, fobie).Zaburzenia orgazmu to zaburzenie mające wiele postaci, czasem występują wtedy, kiedy dana osoba nigdy nie miała orgazmu, czy też kiedyś go osiągała, jednak stał się on uniemożliwiony czy trudno go osiągnąć. Na to zaburzenie wpływa przede wszystkim relacja pomiędzy dwojgiem ludzi. Do przyczyn tego zaburzenia zalicza się: masturbację, prostatę, stany zapalne, lęki, kłótnie z partnerem czy zahamowania seksualne.

Replies: 0 / Share:

You might also like …

Post Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *